Kino Tip – Elysium

elysium_1Blíží se nám do kin premiéra filmu ELYSIUM.

Jedná se o druhý film jednoho z nejzajímavějších mladých režiséru Neilla Blomkampa, který je součástí silného jihoafrického tria s nemalým potenciálem.
V roce 1990 dokončil na předměstí Johanessburgu v Jihoafrické republice střední školu jistý Charlto Copley. elysium_2Již na škole se tento mladík věnuje divadlu. Líbí se mu posouvání žánrových hranic, a tak produkuje, režíruje a hraje v kontroverzních školních hrách. Pár let po škole se Copley stěhuje do Cape Town, protože tam dostává nabídku vést produkční společnost Chanel 69 Studios. Brzy na to přechází tato společnost pod jinou větší a Copley se ocitá bez práce. Zakládá agenturu pro hledání talentů a brzy i vlastní produkční společnost. Tehdy potkává 16ti letého Neilla Blomkampa ve kterém rozpozná velký talent a najímá si ho jako počítačového grafika pro své projekty (TV reklamy, hudební klipy, krátké filmy…). Po čase produkuje Copley Blomkampovi jeho krátké filmy Tetra Vaal, Yellow, Tempbot, Alive in Joburg. Ke všem krátkým filmům napsal scénář společně s kamarádkou ze školy Terri Tatchell. V roce 2007 dostává Neill nabídku natočit sérii videí, která budou sloužit k propagaci nového dílu PC hry Halo 3. elysium_3Tyto krátké filmy jsou známy pod jednotným názvem Landfall. Tou dobou jeví zájem o natočení filmu ze světa Halo novozélandský režisér Peter Jackson (Trilogie Pán prstenů, King Kong, Braindead). Je seznámen s prací mladého jihoafričana a je jím nadšen natolik, že se rozhodne svěřit režii Halo právě Blomkampovi. Po čase je celý projekt z finančních důvodů ukončen, ale Jackson se nevzdává spolupráce s Blomkampem a nabídne mu 30 miliónů dolarů a možnost natočit si, co chce. Blomkamp opět společně s Terri Tachell píší scénář k filmu DISTRICT 9, který vychází z jeho krátkého filmu Alive in Joburg a jehož téma rozvádí na celovečerní formát. Do hlavní role úředníka MNU starajícího se o vystěhovávání mimozemských imigrantů z ghetta obsadil kamaráda Charlta Copleyho. District 9 vyniká hlavně maximálním využití prostředků. Ani spousta vysokorozpočtových filmů nevypadá takto dobře. Další Blomkampovou přidatnou hodnotou je protlačení silné sociální kritiky (se kterou měl Neill zkušenosti ze svého dětství vzhledem k jihoafrickému apartheidu) a cyberpunkových prvků (okrajový žánr) do mainstreamového filmu. Něco takového bylo naposled k vidění v Matrixu sourozenců Wachowských, kde to ale díky většímu rozpočtu bylo samozřejmě znatelnější.
elysium_4Jsme zvědavi, jestli trio Blomkamp/Copley/Tachell filmem Elysium naplní naše očekávání. A přejeme jim to.

Mezi odkazy na Neillovy krátké filmy věnujte pozornost obzvlášť tomu se jménem Tetra Vaal. Na námět tohoto „kraťasu“ bude natočen třetí Blomkampův film s názvem Chappie, ke kterému píše scénář opět s Tachell.

ALIVE IN JOBURG
LANDFALL
TETRA VAAL
TEMPBOT
YELLOW

(3K Film Klub – Smu)

Příspěvek byl publikován v rubrice Review a jeho autorem je Mirek Jasek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.