30. června – 6. července 2014

film30. června 1961 byl  poslední den, kdy bylo možno použít prudce hořlavé nitrocelulózy (2 HNO3 + C6H10O5 → C6H8(NO2)2O5 + 2 H2O)  jako podkladu filmového pásu.

eliška pešková1. července 1833 se narodila česká herečka Eliška Pešková († 23. května 1895 )Pocházela z dvojjazyčné rodiny hostinského z Platnéřské ulice v Praze. Její otec byl Němec, rodák z Vratislavi, usazený v Praze a její matka Češka. Přes léto měl otec pronajatou restauraci u německého divadla v Karlových Varech. Ve čtrnácti letech se stala žačkou členky německé zemské činohry Niny Herbstové (ještě jako Elisabeth Peschke), později se stala členkou souboru divadla sv. Mikuláše. V roce 1849 vystoupila poprvé v Praze v několika rolích, a to s velkým úspěchem, později byla angažována v Teplicích, ještě téhož roku ji ale pozval do Prahy Josef Kajetán Tyl a osobně ji naučil česky. V roce 1849 vystoupila ve své první české roli v nově otevřené Aréně v Pštrosce, již jako Eliška Pešková. Brzy se stala jednou z nejpopulárnějších členek českého zemského (Stavovského) divadla.

2.července 1947 bylo údajně bylo objeveno UFO ve městě Roswell v Novém Mexiku v USA, nebylo však nikdy potvrzeno. Kromě několika pasáží z historických textů, které jsou interpretovány jako popis setkání člověka s UFO, vzrostl zájem veřejnosti o tyto jevy v období po 2. světové válce. Zpočátku byly centrem hlášených pozorování především Spojené státy americké, postupně jsou však hlášena pozorování UFO prakticky ze všech oblastí Země. Do současnosti je ze zaznamenáno několik desítek tisíc hlášení o pozorování UFO. V Československu došlo údajně k největšímu kontaktu s UFO 12. července 1987 na Vranovské přehradě, kde vrtulník československé armády pronásledoval stříbrný předmět doutníkového tvaru o velikosti 10 – 15 m. Všechny zprávy o tomto incidentu pocházejí pouze z ústního podání účastníků incidentu a oficiálně nebyly nikdy potvrzeny.

bttf3.července 1985 byla uvedena ve všech kinech ve Spojených státech legendární komedie režiséra Roberta Zemeckise, Návrat do budoucnosti. O tom, jak se stát strůjcem svého štěstí, vypráví jeden z nejlepších a nejoriginálnějších sci-fi filmů v historii. Christopher Lloyd sestrojil stroj na cestování časem a Michael J. Fox s jeho pomocí odcestuje do minulosti. Omylem se ale ocitne v jiné době, než chtěl a bude mít hodně práce, dát všechno do pořádku..

oldřich lipský4. července 1924 se narodil režisér, herec a scénarista Oldřich Lipský († 19. října 1986) Pocházel z Pelhřimova, kde jeho otec Vilém měl cukrárnu s kavárnou a rovněž vedl místní ochotnický spolek Rieger. V létě 1945 se přestěhoval z rodného Pelhřimova do Prahy, kde studoval práva a filozofii, ale po čase dal přednost divadlu, pracoval jako herec, režisér i umělecký ředitel v Divadle satiry. Po jeho uzavření pracoval ve filmovém studiu Barrandov, nejprve jako spoluscenárista a spolurežisér, svůj první vlastní film Cirkus bude natočil v roce 1954. Oldřich Lipský natočil mnoho velmi oblíbených filmů, mezi ně patří např. Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), Marečku, podejte mi pero! (1976), Limonádový Joe (1964), Adéla ještě nevečeřela (1977) či Tajemství hradu v Karpatech (1981).

eva greenová5.července 1980 se narodila francouzská herečka Eva Greenová. Debutovala na stříbrném plátně ve filmu Bernarda Bertolucciho Snílci, v němž se objevila spolu s Michaelem Pittem a Louisem Garrelem. Green se narodila v Paříži a studovala na St. Paul Drama School. Poté absolvovala herecký kurs na londýnské Weber Douglas Academy of Dramatic Art. Svou hereckou kariéru načala na divadelním pódiu. První velký úspěch zaznamenala v souvislosti s hrou Jalousie En Trois Fax Didiera Longa, která jí v roce 2001 vynesla nominaci na nejvýznamější francouzskou divadelní cenu Les Molieres v kategorii nejlepší nová herečka. V roce 2003 se Eva Green objevila po boku Kristen Scott Thomas a Romaina Durise ve filmu Jeana-Paula Salomeho Arsen Lupin – zloděj gentleman a o dva roky později debutovala v Hollywoodu v titulní ženské úloze velkofilmu Ridleyho Scotta Království nebeské s Orlandem Bloomem a Liamem Neesonem. V roce 2006 si zahrála po boku Daniela Craiga v bondovce Casino Royale.

Sylvester_Stallone6.července 1946 se v New Yourku narodil americký herec, scénarista a režísér s italskými kořeny  Sylvester Stallone. Proslavil se především rolemi boxera Rockyho Balboy a vietnamského veterána Johna Ramba. Často bývá uváděn pod přezdívkou „Sly“. Vystudoval American College ve Švýcarsku. Ve filmu se poprvé objevil v erotickém snímku The Party at Kitty and Stud’s, první významnější hereckou příležitostí po nezávislých snímcích No Place to Hide a The Lord’s of Flatbush a řadě komparzních rolí byla vedlejší role svérázného závodníka v béčkovém filmu s Davidem Carradinem v hlavní roli Death Race 2000 z roku 1975. Zvrat přišel v následujícím roce, kdy nabídl producentům vlastní scénář o zápase boxerského (a životního) outsidera proti mistru světa v těžké váze (inspirovaný skutečným zápasem mezi Muhammadem Ali a Chuckem Wepnerem). Stallonovi bylo za scénář nabídnuto 350 tis. dolarů. Dle studia byl ideálním kandidátem na obsazení hlavní role např. herec Burt Reynolds. Stallone však nabídku odmítl s tím, že chce sám hrát hlavní roli. Nakonec si prosadil svou. Film s náklady pouhého 1 milionu dolarů se stal celosvětovým hitem, utržil 225 mil. dolarů a získal 10 nominací (včetně dvou pro Stallona za scénář a hl. mužskou roli) na Oskara, z nichž 3 (nejlepší film, režie a střih) vyhrál.

(3K Film Klub – Humr)

    Příspěvek byl publikován v rubrice Výročí a jeho autorem je Mirek Jasek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.