21. července – 27. července 2014

21.července 1984 – V americkém státě Michigan rozdrtil tovární robot člověka, což bylo zřejmě první úmrtí člověka v souvislosti s činností robotu.wsj_robotFIN copy

22. července 1955 se narodil americký filmový a divadelní herec Willem Dafoe. Filmovou kariéru zahájil v roce 1981, když si zahrál ve filmu Nebeská brána(Heaven’s Gate), ale jeho role byla z filmu vystřižena. V polovině 80. let byl obsazen do filmu Žít a zemřít v L. A., ve kterém Dafoe ztvárnil roli padělatele Ricka Masterse. O rok později hrál vůdce motorkářského gangu ve filmu Nemilovaná (The Loveless), ale jeho zlomová, byla role soucitného seržanta Eliase ve filmu Četa (1986). V roce 1988 Dafoe hrál v jiném filmu zasazeného do Války ve Vietnamu, toho času jako CID (vyšetřovatel) agent Buck McGriff ve filmu Saigon. Od té doby se stál populárním charakterním hercem. Často hraje vznětlivé a podlé role, jako třeba Hobgoblin ve filmech o Spider-Manovi a Barillo ve filmu Tenkrát v Mexiku. Předtím, byl uvažován na roli Jokera ve filmu Tim Burtona a Sam Hamma z roku 1989 Batman. Hamm vzpomíná „Připadlo nám, že Willem Dafoe vypadá přesně jako Joker.’“ Roli nakonec dostal Jack Nicholson. Také ztvárnil Ježíše ve filmu Poslední pokušení Krista (1988). Tenkrát poznamenal „Do dneška jsem nemohl uvěřit, že jsem byl tak drzý, abych hrál roli Ježíše“.Byl nominován na Oscar za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v roce 1986 za film Četa a v roce 2000 za film Ve stínu upíra. Hrál také v animovaném filmu Hledá se Nemo, kde propůjčil hlas Gillovi.

23. července 1926 – Filmová společnost Fox Film koupila patent na systém Movietone pro záznam zvuku na film.Fox_movietone_2

Peter Yates24. července 1929 se narodil britský scénarista, režisér a filmový producent Peter Yates. Pocházel z rodiny britského důstojníka, po studiích na londýnské Královské akademii dramatických umění pracoval nejprve v divadle. Později začal působit v televizi a ve filmu, kde působil nejprve jako asistent u režiséra Tony Richardsona. Od počátku 60. let pak začal natáčet své vlastní filmy. V televizi debutoval v roce 1962 seriálem The Saint, ve filmu pak o rok později snímkem Summer Holiday. V roce 1968 na popud Steve McQueena natočil svůj první a dodnes známý hollywoodský film Bullitův případ. V roce 1979 byl poprvé nominován na Oscara a Zlatý glóbus za snímek A co dál…. Nejvíce nominací však posléze získal za svůj válečný film Garderobiér z roku 1983. Na počátku 21. století se věnoval už jen práci pro televizi.

25. července 2014 podle Francouzského revolučního kalendáře by dnešní datum vypadalo takto: Sextidi 6. Thermidor 222Horloge-republicaine11

Kevin Spacey26.července 1959 se v New Jersey narodil americký herec, režisér, scenárista a producent Kevin Spacey. Vyrůstal v Kalifornii a svou kariéru začal jako divadelní herec v 80. letech 20. století, poté býval obsazován do vedlejších rolích. Na začátku 90. let si získal uznání kritiků, které vedlo k jeho prvnímu Oscaru (za vedlejší roli ve filmu Obvyklí podezřelí) a následně k Oscaru za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Americká krása (1999). Další významné role v Hollywoodu měl ve filmech Sedm, L. A. – Přísně tajné, Pošli to dál a Superman se vrací. Jeho kariéra mu nakonec přinesla nominace na ceny Emmy a Zlatý glóbus.

Donnie_Yen27. července 1963 se narodil čínský herec a režisér Donnie Yen. Svému bojovému umění se začal učit už v mládí od své matky jež byla přebornice v kung-fu. Když se v jedenácti letech přestěhovali do spojených států Donnie se chtěl i nadále učit kung-fu a proto ho matka poslala zpátky do Číny. V Hongkongu Donnie natočil svůj první film Drunken tai-chi režírovaný Woo-ping Yuenem. Krátce potom si zabojoval s Jet Lim ve filmu Tenkrát v Číně 2. Roku 1995 podobně jako Bruce Lee i Jet Li točil Fist of fury. Herecké výkony podával i v Hollywoodu např. ve snímku Rytíři ze Šanghaje s Jackie Chanem. V roce 2008 si ve filmu Ip Man zahrál Ip Mana – učitele Bruce Leeho.

(3K Film Klub – Humr)

Příspěvek byl publikován v rubrice Výročí a jeho autorem je Mirek Jasek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.