14. července – 20. července 2014

Lino Ventura14. července si připomeneme 95. výročí narození francouzského herce a zápasníka italského původu Lino Ventury. Věnoval se zápasu ve volném stylu a dokonce se stal mistrem Evropy 1950 ve střední váze, ale po zranění s tím musel skončit. Nikdy o herectví neuvažoval a prvním snímku, Nesahej na ty prachy (1954) s Jeanem Gabinem, se objevil až v 35 letech, když hledali někoho, kdo mluví italsky i francouzsky. Ventura o roli příliš nestál, ale na zkouškách podal tak přesvědčivý výkon, že jej režisér Jacques Becker přesvědčil silou peněz. Od té doby se objevil ve více než 70 filmech, například: Taxi do Tobruku (1960), Dobrodruzi (1967) Sicilský Klan (1969), Dotek Medusy (1978), nebo Bídníci (1982). Jeho živit ukončil 22. 10. 1987 infarkt.

Risto Jarva15. července to bude 80 let od narození finského režiséra, scénáristy a příležitostného here Risto Jarva. Věnoval se jak dokumentární tvorbě, tak dlouhým filmům převážné se sociálními tématy. Od roku 1970 vyučoval film v Helsinkách. Jeho nejznámější snímek Zajícův rok (1977) je i po téměř 40 letech stále aktuální, bohužel byl i Jarvův poslední, protože zemřel při autonehodě, když se vracel z jeho předpremiéry 16. 12. 1977. Vzpomíná se na něj, jako na největší ztracený talent finské kinematografie.

Larry Semon16. července by se dožil 125 let herec, režisér, bavič a mim Larry Semon. Jeho rodiče estrádní kouzelní a jeho asistentka jej připravovali na jeho budoucí povolání od mala. Ač studuje grafiku a nějaký čas se živí, jako karikaturista, stále vystupuje v estrádách jako bavič, odtud si ho vytáhne studio Vitagraph, aby psal scénáře pro Hughieho Macka, kterého roku 1917 střídá jako hlavní herec. Postupem času ale u něj objevují hvězdné manýry a přemrštěné finanční požadavky, které vedli k problémům se studiem. Vyřešil to roku 1923, když si založil vlastní produkční společnost. S ní natočil nákladného Čaroděje ze země Oz (1925), ten ale neměl úspěch a roku 1928 vyhlásil bankrot. Zemřel 8. 10. 1928, ale vzhledem k rychlosti smrti a utajeného pohřbu vznikly teorie o tom, že jen chtěl uniknout svým věřitelům.

Felix Gary Gray17. července bude mít 45 let americký režisér Felix Gary Gray. Začínal jako režisér videoklipů Hip-Hopových a rapových kapel, kde se seznámil i s Ice Cubem. Právě podle jeho scénáře natočil Gray svůj první celovečerní film, komedii Pátek (1995), který měl slušný úspěch zvlášť u afroamerického publika. Vabank (1996), kde si zkusil akční režii 4 žen, vyloženě nepropadl, ale opět cíloval na černošské publikum. Svůj um ukázal ve skvěle obsazeném atmosférickém Vyjednavači (1998), který zaslouženě sklidil ovace. Osamělý mstitel (2003) se zaplatil, ač neukázal nic nové, remake Loupeže po italsku (2003) sice nedosáhl na originál (1969), ale pobavil, následovala zábavná srandička Buď v klidu (2005) a na můj vkus přeceněný Ctihodný občan (2009). Gray dokáže zaujmout i přesto, že nemá úplně povedený scénář, tak mu přejme v budoucnu šťastnější ruku.

Jared Hess18. července oslaví 35. narozeniny americký režisér, scénárista a producent Jared Hess. Se svou ženou Jerushou Hess vlétl do nezávislých filmů krásně zvláštním snímkem Napoleon Dynamit (2004), který se stal velkým hitem a zmátl velká filmová studia. Boží zápasník (2006) a Divnej týpek (2009)už byli příjmány s rezervou, přesto si své diváky našli. Kreslený seriál Napoleon Dynamit (2012) už směřoval na širší publikum a přesto si zanechal svou určitou poetiku. Na díla manželu Hessových prostě musíte mít náladu.

Pata Hingleho19. července je to 90 let od narození amerického herce Pata Hingleho. Přerušil studium na vysoké škole, aby mohl sloužit na torpédoborci USS Marshall, po té dokončil školu s titulem z rozhlasového vysílání a opět narukoval, tentokráte na USS Donato během korejské války. Po jejím skončení se začal věnovat hraní, jak v divadle, tak i ve filmech. Zahrál si například ve Třpitu v trávě (1961), Pověste je výš (1968), Případ dívky v tísni (1972), nebo ve Vzpouře strojů (1986). Ztvárnil komisaře Gordona ve čtyřech filmech pod dvěma režiséry: Batman (1989), Batman se vrací (1991), Batman navždy (1995) a Batman a Robin (1997). V roce 2006 mu diagnozovali Myelodysplastický syndrom, na který 3. 1. 2009 zemřel.

Josh Holloway20. července se před 45 lety narodil americký herec Josh Holloway. Začínal jako model, což ho živilo když chodil po konkurzech, po rolích v ne moc povedených filmech se mu konečně podařilo dosáhnout úspěchu, když získal roli Sawyer v seriálu Ztraceni (2004-2010). Seriál byl veliký hit a Holloway se prakticky přes noc stal hvězdou a sexsymbolem. Během seriálu se objevil ve filmech Šepot (2007) a Tak se měj (2009), po jeho skončení například v Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011), nebo Sabotage (2014). Letošní rok startoval seriál Intelligence (2014-) s Hollowaywm v hlavní roli.

(3K Film Klub – Mil)

Příspěvek byl publikován v rubrice Výročí a jeho autorem je Mirek Jasek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.