14.12.2013 – SMRTONOSNÁ PAST / DIE HARD (1988)

die_hard_01

Newyorský policista John McClane (Bruce Willis) přilétá na Vánoce do Los Angeles za svou ženou Holly (Bonnie Bedelia), která žije v L.A. s jejich dětmi a buduje kariéru ve firmě Nakatomi Corporation.die_hard_02 McClane po příletu přijíždí do mrakodrapu Nakatomi Plaza na firemní vánoční večírek. Idylku však brzy naruší skupina ozbrojených lupičů, vedených chladnokrevným Hansem Gruberem (Alan Rickman). Účastníky večírku si berou za rukojmí, jen Johnovi se jako jedinému podaří utéct. Tím pro něj začínají nejhorší Vánoce, jaké doposud zažil. Jelikož všechna policejní opatření se zdají být bezúčelná, musí sám čelit nemalé přesile teroristů, kteří mezi rukojmími drží i jeho ženu.die_hard_04

Poslední projekci tohoto roku věnujeme filmovému zpracování knihy Rodericka Thorpa „Nothing Lasts Forever”. Film byl nakonec pojmenován Die Hard / Smrtonosná past a po mnoha změnách na režijním postu byla dána šance Johnu McTiernanovi. Ten po úspěchu Predátora dostal další možnost předvést svůj velký talent. die_hard_03Jelikož nabídku na hlavní roli odmítli ostřílení akční hrdinové 80.let Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Burt Reynolds, Richard Gere, dostává svou první velkou šanci Bruce Willis, tehdy známý pouze z detektivního seriálu Moonlighting (Měsíční svit). Díky těmto režijním a hereckým změnám dostal nový tým příležitost zpracovat téma progresivně. Vznikl tak legendární akční snímek, podle mnohých nejlepší akční film vůbec a také nejlepší vánoční film všech dob. Z hlediska filmových dějin je tím nejdůležitějším, co jsme vám zatím v 3K film klubu nabídli. Tvoří totiž pomyslný most mezi akčními filmy 80. a 90. let. Proč tomu tak je se dozvíte stylově v předvánočním čase 14. 12. 2013 na pravidelné přednášce po filmu ve 3K FILM KLUBU.

…..yippee-ki-yay mother fucker!die_hard_05

(3K Film Klub – Smu)

Příspěvek byl publikován v rubrice 3K archiv a jeho autorem je Mirek Jasek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.